Jednym z nieodłącznych elementów kursu na prawo jazdy jest zapoznanie się z podstawową obsługą pojazdu obejmującą nabycie wiedzy na temat podstawowej konstrukcji pojazdu.

Elementy znajdujące się pod maską silnika, na które należy zwrócić uwagę i należy potrafić wskazać:

  • zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego (sprawdzenie prawidłowego stanu płynu chłodzącego- ilość płynu pomiędzy oznaczeniem minimum, a maximum)
  • zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego (sprawdzenie stanu, zalecana ilość również pomiędzy minimum, a maximum)
  • wlew oleju silnikowego (wystarczy wskazanie miejsca, gdzie się znajduje)
  • wskaźnik poziomu oleju silnikowego (wymagana umiejętność odczytania na miarce prawidłowego lub nieprawidłowego stanu oleju)
  • zbiornik płynu do spryskiwaczy (Zbiornik nie posiada oznaczeń stanu pomiędzy minimum, a maximum, kontroli stanu dokonujemy „wizualnie”, jeżeli po zdjęciu korka nie widać płynu, należy uzupełnić jego poziom)

 

Na poniższych zdjęciach oznaczyliśmy niezbędne elementy związane z podstawową obsługą pojazdu, aby każdy z naszych uczniów mógł utrwalić swoją wiedzę i z łatwością zapamiętać rozmieszczenie wszystkich elementów pod maską silnika.

Na fotografiach zostało użyte nazewnictwo, króre powinno być rozumiane jako:

  • Miarka poziomu oleju – jest to tzw. wskaźnik poziomu oleju silnikowego. Posiada on oznaczony uchwyt służący to wyciągania go z silnika w celu dokonania odczytu poziomu oleju. Na końcówce wskaźnika znajdują się dwa oznaczenia poziomów – minimum oraz maksimum dopuszczalnego poziomu. Po wyjęciu wskaźnika należy go wytrzeć (np. przy pomocy chusteczki), ponownie włożyć na miejsce w celu zamoczenia go w oleju, po czym ponownie wyjąć i sprawdzić do którego miejsca na końcowce sięga olej. Prawidłowy poziom oleju wyznacza obszar pomiędzy granicami poziomów. Pomiaru należy dokonywać na zimnym silnikuoraz gdy samochód stoi na równym, poziomym miejscu.
    UWAGA: na egzaminie państwowym samochody są gorące, pomiar nie będzie więc prawidłowy.Podczas egzaminu nie wolno wyciągać wskaźnika, wystarczy wskazać jego położenie i opisać procedurę sprawdzania poziomu oleju.
  • Wlew oleju – jest to specjalne miejsce w silniku służące do uzupełniania oleju silnikowego. Wlew jest zabezpieczony specjalnym odkręcanym korkiem, który należy wykręcić wyłącznie w celu uzupełnienia oleju, gdy pomiar wskaźnikiem wykazuje jego niedobór. Na egzaminie należy wskazać położenie wlewu.
  • Płyn hamulcowy – należy potrafić wskazać położenie zbiornika wyrównawczego płynu hamulcowego. Jest to półprzezroczysty zbiorniczek z płynem hamulcowym, na którym są oznaczone dwa poziomy płynu (minimalny i maksymalny). Prawidłowy poziom płynu jest pomiędzy oznaczeniami granicznymi. Nie wolno odkręcać kurka na zbiorniczku gdy samochód jest jeszcze ciepły, ponieważ jest to zbiornik ciśnieniowy. Ciśnienie płynu spadnie po wyłączeniu i odstawieniu samochodu na pewien czas. Na egzaminie nie wolno odkręcać kurka na zbiorniczku, należy tylko wskazać miejsce zbiorniczka i opisać jak odczytuje się poziom płynu.
  • Płyn chłodniczy – podobnie jak w przypadku płynu hamulcowego, znajduje się on w specjalnymzbiorniku wyrównawczym płynu chłodniczego. Są na nim podobne oznaczenia i jest on także wykonany z półprzezroczystego tworzywa, aby było widać poziom płynu w środku. Zbiornik jest pod ciśnieniem w czasie pracy samochodu, a płyn znacznie się nagrzewa. W celu uzupełnienia płynu należy dopilnować, aby samochód był zupełnie zimny. Na egzaminie nie wolno odkręcać kurka, wystarczy wskazać położenie zbiornika i opisać jak odczytuje się poziom płynu.
  • Płyn do spryskiwaczy – jest to specjalny płyn z detergentem i ewentualnie środkami zapobiegającymi zamarzaniu. Służy on do spryskiwania szyby samochodu podczas pracy wycieraczek, aby oczyścić szybę z zanieczyszczeń utrudniających widoczność. Stan płynu do spryskiwaczy ocenia się poglądowo, ponieważ na wlewie do zbiorniczka nie ma oznaczenia poziomu – po zdjęciu korka należy spojrzeć do środka i sprawdzić, czy widać lustro płynu. Jeśli nie, płyn należy uzupełnić do momentu aż lustro płynu będzie łatwo widoczne pod korkiem. Zdjęcie tego korka jest całkowicie bezpieczne. Na egzaminie należy wskazać położenie korka, otworzyć go i stwierdzić obecność płynu.

Na końcu artykułu znajduje się galeria zdjęć z opisami wszystkich wyżej wymienionych elementów. Przygotowaliśmy także specjalne zdjęcia widoków pod maskami samochodów w większej rozdzielczości (bardzo duże). Nie posiadają one oznaczeń z galerii, dlatego łatwo będzie „zobaczyć” samochód jeszcze raz dokładnie tak, jak będzie wyglądał na egzaminie. Będą z pewnością przydatne przy nauce oraz utrwalaniu wiedzy o położeniach wszystkich wymaganych elementów.